STB80N4F6AG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
STB80N4F6AG
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 40V 80A D2PAK
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Continuous Drain Current (ID) :
80A
Package / Case :
Factory Lead Time :
20 Weeks
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 8 months ago)
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
2150pF @ 25V
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
6m Ω @ 40A, 10V
Power Dissipation-Max :
70W Tc
FET Type :
N-Channel
Series :
Automotive, AEC-Q101, STripFET™
Mount :
Surface Mount
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
36nC @ 10V
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
80A Tc
Vgs (Max) :
±20V
Base Part Number :
STB80N
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Drain to Source Voltage (Vdss) :
40V
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Datasheets
STB80N4F6AG
STMicroelectronics STB80N4F6AG
N-Channel Tape & Reel (TR) 6m Ω @ 40A, 10V ±20V 2150pF @ 25V 36nC @ 10V 40V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
STB80N4F6AG Overview
The input capacitance parameter, CI, is defined as the capacitance between the input terminals of an op amp with either input grounded, and this device's maximal input capacitance is 2150pF @ 25V.The drain current is the maximum continuous current the device can conduct, and the continuous drain current (ID) of this device is 80A. Operating this transistor requires a 40V drain to source voltage (Vdss).By using drive voltage (10V), this device helps reduce its overall power consumption.
STB80N4F6AG Features
a continuous drain current (ID) of 80A
a 40V drain to source voltage (Vdss)