SPB11N60C2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SPB11N60C2
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
N-CHANNEL POWER MOSFET
Stock
300
In Stock :
300
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1460 pF @ 25 V
Vgs(th) (Max) @ Id :
5.5V @ 500µA
RoHS :
Non-Compliant
Drain to Source Voltage (Vdss) :
600 V
Power Dissipation (Max) :
125W (Tc)
FET Type :
N-Channel
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
PG-TO263-3-2
FET Feature :
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
41.5 nC @ 10 V
Package :
Bulk
Series :
CoolMOS?
Continuous Drain Current (ID) :
11 A
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
11A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
380mOhm @ 7A, 10V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
10V
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Vgs (Max) :
±20V
Datasheets
SPB11N60C2
Infineon Technologies SPB11N60C2
N-Channel 380mOhm @ 7A, 10V ±20V 1460 pF @ 25 V 41.5 nC @ 10 V 600 V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
SPB11N60C2 Overview
CI refers to the capacitance between two input terminals on an op amp with either input grounded, and this device's maximum input capacitance is 1460 pF @ 25 V.In this device, the drain current (ID) is equal to the continuous current transistor can conduct.The transistor must receive a 600 V drain to source voltage (Vdss) in order to function.
SPB11N60C2 Features
a continuous drain current (ID) of 11 A
a 600 V drain to source voltage (Vdss)