SMCJ85CAH
Mfr.Part #
SMCJ85CAH
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Description
TVS DIODE 85VWM 137VC DO214AB
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, HIGH RELIABILITY, UL RECOGNIZED
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
137V
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Type :
Zener
Breakdown Voltage :
94.4V
Polarity :
Bidirectional
Mounting Type :
Surface Mount
Published :
ECCN Code :
EAR99
Number of Elements :
1
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
11A
Terminal Form :
J BEND
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
85V
Surface Mount :
yes
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
SMCJ-HR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Bidirectional Channels :
1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Power Dissipation-Max :
6.5W
Power Line Protection :
No
Number of Pins :
2
Factory Lead Time :
22 Weeks
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Terminal Position :
Dual
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
85V