SMCJ85CAE3/TR13
Mfr.Part #
SMCJ85CAE3/TR13
Manufacturer
Microchip Technology
Description
TVS DIODE 85VWM 137VC DO214AB
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Terminal Form :
C BEND
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
137V
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Matte Tin (Sn)
Pin Count :
2
Type :
Zener
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
10.4A
JESD-609 Code :
e3
DO-214AB, SMC
RoHS Status :
RoHS Compliant
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
85V
1 (Unlimited)
Published :
Voltage - Breakdown (Min) :
94.4V
Polarity :
Bidirectional
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
85V
Configuration :
Single
Number of Terminations :
2
Bidirectional Channels :
1
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ