SMCJ8.5CE3/TR13
Mfr.Part #
SMCJ8.5CE3/TR13
Manufacturer
Microchip Technology
Description
TVS DIODE 8.5VWM 15VC DO214AB
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Terminal Form :
C BEND
Pin Count :
Dual
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
15V
Test Current :
1mA
Factory Lead Time :
14 Weeks
Voltage - Breakdown (Min) :
8.89V
Direction :
Bidirectional
Applications :
GENERAL PURPOSE
Bidirectional Channels :
1
Number of Pins :
2
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Number of Terminations :
Reverse Standoff Voltage :
8.5V
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Power Line Protection :
No
Mount :
EAR99
Peak Pulse Power :
1.5kW
RoHS Status :
RoHS Compliant
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Peak Pulse Current :
9.9A
Clamping Voltage :
15.9V
Base Part Number :
SMCJ8.5
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
100A