SMCJ78CAH
Mfr.Part #
SMCJ78CAH
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Description
TVS DIODE 78VWM 126VC DO214AB
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
JESD-609 Code :
e3
Configuration :
Single
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power Line Protection :
No
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, HIGH RELIABILITY, UL RECOGNIZED
Mounting Type :
Surface Mount
Reverse Standoff Voltage :
78V
Peak Pulse Power :
1.5kW
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
126V
JESD-30 Code :
R-PDSO-J2
Bidirectional Channels :
1
Applications :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
22 Weeks
Terminal Finish :
MATTE TIN
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Breakdown Voltage :
86.7V
Published :
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Terminal Form :
J BEND
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Surface Mount
Series :
SMCJ-HR
Peak Pulse Current :
11.9A
Polarity :
Bidirectional
Number of Elements :
1
Clamping Voltage :
126V
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Number of Terminations :
2
Diode Element Material :
SILICON
Power Dissipation-Max :
6.5W
Terminal Position :
Dual
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ