SMCJ70AH
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMCJ70AH
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
DO-214AB, SMC
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 70VWM 113VC DO214AB
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
113V
ECCN Code :
EAR99
Power Dissipation-Max :
6.5W
Unidirectional Channels :
1
Published :
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, HIGH RELIABILITY, UL RECOGNIZED
Terminal Position :
Dual
Configuration :
Single
Number of Elements :
1
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Breakdown Voltage :
77.8V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Series :
SMCJ-HR
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Form :
J BEND
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
13.3A
JESD-30 Code :
R-PDSO-J2
Surface Mount :
yes
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Number of Terminations :
2
Polarity :
Unidirectional
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Type :
Zener
Mounting Type :
Surface Mount
Power Line Protection :
No
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
22 Weeks
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
70V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Diode Element Material :
SILICON
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
70V