SMCJ7.5CE3/TR13
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMCJ7.5CE3/TR13
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-214AB, SMC
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 7.5VWM 14.3VC DO214AB
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Polarity :
Bidirectional
Terminal Form :
C BEND
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Configuration :
Single
Mounting Type :
Surface Mount
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
7.5V
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Number of Elements :
1
Surface Mount :
yes
Number of Terminations :
2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Finish :
MATTE TIN
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Breakdown (Min) :
8.33V
ECCN Code :
EAR99
Bidirectional Channels :
1
Diode Element Material :
SILICON
Factory Lead Time :
14 Weeks
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
14.3V
Terminal Position :
Dual
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Pin Count :
2
Type :
Zener
Base Part Number :
SMCJ7.5
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
7.5V
Power Line Protection :
No
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
104.9A