SMCJ6V5A
Mfr.Part #
SMCJ6V5A
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Description
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC SMC
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Terminal Position :
Dual
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
133.9A
ECCN Code :
EAR99
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
6.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
11.2V
Surface Mount :
yes
Diode Element Material :
SILICON
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Elements :
No
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Configuration :
Single
Number of Terminations :
2
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
6.5V
Base Part Number :
SMCJ6V5
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Factory Lead Time :
6 Weeks
Voltage - Breakdown (Min) :
7.22V