SMCJ64CAE3/TR13
Mfr.Part #
SMCJ64CAE3/TR13
Manufacturer
Microchip Technology
Description
TVS DIODE 64VWM 103VC DO214AB
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Number of Elements :
1
Number of Terminations :
2
Peak Pulse Power :
1.5kW
Diode Element Material :
SILICON
Peak Pulse Current :
14.6A
Bidirectional Channels :
1
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Pins :
2
Element Configuration :
Single
Voltage - Breakdown (Min) :
71.1V
Clamping Voltage :
103V
Test Current :
1mA
Reverse Standoff Voltage :
64V
Base Part Number :
SMCJ64
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e3
Polarity :
Bidirectional
Factory Lead Time :
14 Weeks
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Terminal Position :
Dual
Terminal Form :
C BEND
Leakage Current :
1μA
Type :
Zener
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Terminal Finish :
MATTE TIN
Power Line Protection :
No
Published :
Pin Count :
Reverse Breakdown Voltage :
71.1V