SMCJ60AH
Mfr.Part #
SMCJ60AH
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
DO-214AB, SMC
Description
TVS DIODE 60VWM 96.8VC DO214AB
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Breakdown Voltage :
66.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
96.8V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
15.5A
Factory Lead Time :
19 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
JESD-609 Code :
e3
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
SMCJ-HRA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Published :
Unidirectional Channels :
1
Type :
Zener
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
60V