SMCJ6.5AE3/TR13
Mfr.Part #
SMCJ6.5AE3/TR13
Manufacturer
Microchip Technology
Description
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC DO214AB
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Type :
Zener
Factory Lead Time :
14 Weeks
Polarity :
Unidirectional
Unidirectional Channels :
1
Base Part Number :
SMCJ6.5
Reverse Standoff Voltage :
6.5V
Number of Pins :
2
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Terminal Finish :
MATTE TIN
Terminal Position :
Dual
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Reverse Breakdown Voltage :
7.22V
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
RoHS Compliant
Clamping Voltage :
11.2V
Power Line Protection :
No
Diode Element Material :
SILICON
Max Reverse Leakage Current :
500μA
Element Configuration :
Single
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pin Count :
2
Peak Pulse Power :
1.5kW
Number of Terminations :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Surface Mount
Peak Pulse Current :
133.9A
Leakage Current :
500μA
Voltage - Breakdown (Min) :
7.22V
Terminal Form :
C BEND
Mount :
Surface Mount
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Number of Elements :
1
Test Current :
10mA
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW