SMCJ58CA
Mfr.Part #
SMCJ58CA
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
DO-214AB, SMC
Description
TVS DIODE 58VWM 93.6VC SMC
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
ECCN Code :
EAR99
Terminal Position :
Dual
Max Power Dissipation :
5W
Mount :
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min) :
64.4V
Operating Supply Voltage :
3.5V
Max Surge Current :
200A
Number of Terminations :
2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Leakage Current :
5μA
Pin Count :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Peak Pulse Current :
16A
Terminal Form :
C BEND
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
16.1A
Number of Pins :
Reverse Breakdown Voltage :
64.4V
Max Reverse Leakage Current :
5μA
Type :
Zener
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Base Part Number :
SMCJ58
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Mounting Type :
Surface Mount
REACH SVHC :
No SVHC
Published :
Polarity :
Bidirectional
Factory Lead Time :
14 Weeks
Series :
SMCJ
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Power Line Protection :
No
Diode Element Material :
SILICON
Number of Channels :
1
Max Breakdown Voltage :
74.6V
Reverse Standoff Voltage :
58V
Number of Elements :
1
JESD-609 Code :
e3
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Test Current :
1mA
Termination :
SMD/SMT
Clamping Voltage :
93.6V
Element Configuration :
Single
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Digi-Reel®
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Peak Pulse Power :
1.5kW
Breakdown Voltage :
74.6V