SMCJ58AH
Mfr.Part #
SMCJ58AH
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Description
TVS DIODE 58VWM 93.6VC DO214AB
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Number of Elements :
1
Peak Pulse Power :
1.5kW
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Form :
J BEND
Series :
SMCJ-HR
Unidirectional Channels :
Tape and Reel (TR)
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, HIGH RELIABILITY, UL RECOGNIZED
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Voltage - Breakdown (Min) :
64.4V
JESD-609 Code :
e3
Polarity :
Unidirectional
Reverse Standoff Voltage :
58V
Diode Element Material :
SILICON
Terminal Position :
Dual
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Published :
Mounting Type :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Number of Terminations :
2
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
16.1A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Clamping Voltage :
93.6V
No
Peak Pulse Current :
16.1A
Configuration :
Single
Factory Lead Time :
22 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Power Dissipation-Max :
6.5W