SMCJ54AH
Mfr.Part #
SMCJ54AH
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Description
TVS DIODE 54VWM 87.1VC DO214AB
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Published :
JESD-30 Code :
R-PDSO-J2
Number of Elements :
1
Reverse Standoff Voltage :
54V
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Configuration :
Single
Terminal Finish :
MATTE TIN
Mounting Type :
Surface Mount
Polarity :
Unidirectional
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Peak Pulse Power :
1.5kW
Power Dissipation-Max :
6.5W
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Breakdown Voltage :
60V
Power Line Protection :
No
JESD-609 Code :
e3
Terminal Form :
J BEND
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Surface Mount
Terminal Position :
Dual
Series :
SMCJ-HR
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
87.1V
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Peak Pulse Current :
17.3A
Number of Terminations :
2
Type :
Zener
Diode Element Material :
SILICON
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, HIGH RELIABILITY, UL RECOGNIZED
Unidirectional Channels :
1
Clamping Voltage :
87.1V