SMCJ51CAH
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMCJ51CAH
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
DO-214AB, SMC
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 51VWM 82.4VC DO214AB
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Type :
Zener
Series :
Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
51V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
Automotive
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Bidirectional Channels :
1
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Factory Lead Time :
11 Weeks
Supplier Device Package :
DO-214AB (SMCJ)
Voltage - Breakdown (Min) :
56.7V
Mounting Type :
Surface Mount
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
18.2A
Power Line Protection :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
82.4V