SMCJ51AH
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMCJ51AH
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
DO-214AB, SMC
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 51VWM 82.4VC DO214AB
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Published :
Breakdown Voltage :
56.7V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reverse Standoff Voltage :
51V
Clamping Voltage :
82.4V
ECCN Code :
EAR99
Power Line Protection :
No
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
82.4V
Unidirectional Channels :
1
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
19 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Mount :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Peak Pulse Power :
1.5kW
Peak Pulse Current :
18.2A