SMCJ48AHM6G
Mfr.Part #
SMCJ48AHM6G
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Description
TVS DIODE 48VWM 77.4VC DO214AB
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min) :
53.3V
Power Line Protection :
No
Unidirectional Channels :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
77.4V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
48V
Series :
Automotive, AEC-Q101, SMCJ
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
20A
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
Automotive
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW