SMCJ45CE3/TR13
Mfr.Part #
SMCJ45CE3/TR13
Manufacturer
Microchip Technology
Description
TVS DIODE 45VWM 80.3VC DO214AB
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Diode Element Material :
SILICON
Element Configuration :
Single
Number of Elements :
1
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Base Part Number :
SMCJ45
Max Reverse Leakage Current :
1μA
JESD-609 Code :
e3
Reverse Standoff Voltage :
45V
Number of Pins :
2
Mount :
Surface Mount
Direction :
Bidirectional
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Voltage - Breakdown (Min) :
50V
Factory Lead Time :
14 Weeks
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
DO-214AB, SMC
Peak Pulse Current :
18.7A
Terminal Form :
C BEND
Bidirectional Channels :
1
RoHS Status :
RoHS Compliant
Clamping Voltage :
80.3V
Terminal Position :
Dual
Number of Terminations :
2
Peak Pulse Power :
1.5kW
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Test Current :
1mA