SMCJ45CAHM6G
Mfr.Part #
SMCJ45CAHM6G
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Description
TVS DIODE 45VWM 72.7VC DO214AB
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Series :
Automotive, AEC-Q101, SMCJ
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Breakdown (Min) :
50V
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Applications :
Automotive
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
45V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
21A
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
72.7V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ