SMCJ45CAH
Mfr.Part #
SMCJ45CAH
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Description
TVS DIODE 45VWM 72.7VC DO214AB
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Terminal Position :
Dual
Peak Pulse Current :
20.6A
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Series :
SMCJ-HR
Mount :
Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Elements :
1
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Bidirectional Channels :
1
Configuration :
Single
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Form :
J BEND
Diode Element Material :
SILICON
Type :
Zener
Number of Terminations :
2
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Breakdown Voltage :
50V
Tape and Reel (TR)
Reverse Standoff Voltage :
45V
JESD-30 Code :
R-PDSO-J2
Peak Pulse Power :
1.5kW
Clamping Voltage :
72.7V
Power Dissipation-Max :
6.5W
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Polarity :
Bidirectional
Power Line Protection :
No
Factory Lead Time :
22 Weeks
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, HIGH RELIABILITY, UL RECOGNIZED
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
72.7V