SMCJ43CAE3/TR13
Mfr.Part #
SMCJ43CAE3/TR13
Manufacturer
Microchip Technology
Description
TVS DIODE 43VWM 69.4VC DO214AB
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Number of Pins :
2
Reverse Breakdown Voltage :
47.8V
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Number of Elements :
1
Mount :
Surface Mount
Published :
Polarity :
Bidirectional
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Reverse Standoff Voltage :
43V
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Clamping Voltage :
69.4V
Element Configuration :
Single
Terminal Finish :
MATTE TIN
Number of Terminations :
2
Peak Pulse Power :
1.5kW
Terminal Form :
C BEND
Test Current :
1mA
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Peak Pulse Current :
21.6A
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Breakdown (Min) :
47.8V