SMCJ40CAE3/TR13
Mfr.Part #
SMCJ40CAE3/TR13
Manufacturer
Microchip Technology
Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC DO214AB
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
ECCN Code :
EAR99
Clamping Voltage :
64.5V
JESD-609 Code :
e3
Test Current :
1mA
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
2
Reverse Standoff Voltage :
40V
Published :
Bidirectional Channels :
DO-214AB, SMC
Mounting Type :
Surface Mount
Diode Element Material :
SILICON
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Number of Elements :
1
RoHS Status :
RoHS Compliant
Polarity :
Bidirectional
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Breakdown (Min) :
44.4V
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Leakage Current :
1μA
Terminal Form :
C BEND
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Pins :
2
Base Part Number :
SMCJ40
Pin Count :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reverse Breakdown Voltage :
44.4V
Factory Lead Time :
14 Weeks
Element Configuration :
Single
Type :
Zener
Peak Pulse Current :
23.2A
Peak Pulse Power :
1.5kW