SMCJ40AH
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMCJ40AH
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
DO-214AB, SMC
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC DO214AB
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Published :
Terminal Position :
Dual
Polarity :
Unidirectional
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Clamping Voltage :
64.5V
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
64.5V
Terminal Form :
J BEND
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
JESD-30 Code :
R-PDSO-J2
Unidirectional Channels :
1
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
22 Weeks
Power Line Protection :
No
Peak Pulse Current :
23.3A
Reverse Standoff Voltage :
40V
Series :
SMCJ-HR
Number of Elements :
1
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Type :
Zener
Terminal Finish :
MATTE TIN
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, HIGH RELIABILITY, UL RECOGNIZED
Power Dissipation-Max :
6.5W
Breakdown Voltage :
44.4V
Diode Element Material :
SILICON
Peak Pulse Power :
1.5kW