SMCJ36CA M6G
Mfr.Part #
SMCJ36CA M6G
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC DO214AB
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Bidirectional Channels :
1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Applications :
GENERAL PURPOSE
Power Line Protection :
No
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
27A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Breakdown (Min) :
40V
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
36V
Supplier Device Package :
Tape and Reel (TR)
Series :
SMCJ
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
58.1V