SMCJ36AH
Mfr.Part #
SMCJ36AH
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC DO214AB
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Reverse Standoff Voltage :
36V
Mount :
Surface Mount
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Terminal Position :
Dual
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
58.1V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Type :
Zener
Peak Pulse Current :
25.9A
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, HIGH RELIABILITY, UL RECOGNIZED
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Power Line Protection :
No
Breakdown Voltage :
40V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Unidirectional Channels :
1
JESD-30 Code :
R-PDSO-J2
Series :
SMCJ-HR
Clamping Voltage :
58.1V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Diode Element Material :
SILICON
Polarity :
Unidirectional
Power Dissipation-Max :
6.5W
Applications :
GENERAL PURPOSE
Configuration :
Single
Number of Elements :
1
Number of Terminations :
2
Published :
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Peak Pulse Power :
1.5kW