SMCJ30CAH
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMCJ30CAH
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
DO-214AB, SMC
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 30VWM 48.4VC DO214AB
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Power Dissipation-Max :
6.5W
Peak Pulse Power :
1.5kW
Breakdown Voltage :
33.3V
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
22 Weeks
Terminal Position :
Dual
Terminal Finish :
MATTE TIN
Series :
SMCJ-HR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power Line Protection :
No
Polarity :
Bidirectional
JESD-609 Code :
e3
Bidirectional Channels :
1
Applications :
GENERAL PURPOSE
Type :
Zener
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Number of Pins :
2
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
48.4V
Mounting Type :
Surface Mount
Configuration :
Single
Number of Terminations :
2
Peak Pulse Current :
31A
ECCN Code :
EAR99
Number of Elements :
1
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, HIGH RELIABILITY, UL RECOGNIZED
Diode Element Material :
SILICON
Mount :
Surface Mount
Terminal Form :
J BEND
Reverse Standoff Voltage :
30V
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Clamping Voltage :
48.4V