SMCJ30CAE3/TR13
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMCJ30CAE3/TR13
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-214AB, SMC
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 30VWM 48.4VC DO214AB
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Form :
C BEND
Reverse Breakdown Voltage :
33.3V
Bidirectional Channels :
1
Number of Elements :
1
Mounting Type :
Surface Mount
Diode Element Material :
SILICON
Clamping Voltage :
48.4V
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
ECCN Code :
EAR99
Pin Count :
2
Terminal Finish :
MATTE TIN
Number of Terminations :
2
Element Configuration :
Single
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Reverse Standoff Voltage :
30V
Leakage Current :
1μA
Factory Lead Time :
14 Weeks
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Peak Pulse Current :
31A
Published :
Polarity :
Bidirectional
Type :
Zener
Test Current :
1mA
Voltage - Breakdown (Min) :
33.3V
Peak Pulse Power :
1.5kW
Terminal Position :
Dual
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW