SMCJ28AH
Mfr.Part #
SMCJ28AH
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Description
TVS DIODE 28VWM 45.4VC DO214AB
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Unidirectional Channels :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Peak Pulse Current :
33.1A
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, HIGH RELIABILITY, UL RECOGNIZED
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Power Dissipation-Max :
6.5W
JESD-609 Code :
e3
Breakdown Voltage :
31.1V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Terminal Position :
Dual
Peak Pulse Power :
1.5kW
Series :
SMCJ-HR
Clamping Voltage :
45.4V
JESD-30 Code :
R-PDSO-J2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Factory Lead Time :
22 Weeks
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Diode Element Material :
SILICON
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Number of Terminations :
2
Number of Elements :
1
Mount :
Surface Mount
Configuration :
Single
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
45.4V
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Form :
J BEND
Reverse Standoff Voltage :
28V