SMCJ26CAH
Mfr.Part #
SMCJ26CAH
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC DO214AB
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Published :
Reverse Standoff Voltage :
26V
Diode Element Material :
SILICON
Peak Pulse Power :
1.5kW
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Type :
Zener
Number of Elements :
1
Configuration :
Single
Series :
SMCJ-HR
Power Line Protection :
No
Polarity :
Bidirectional
Terminal Position :
Dual
Peak Pulse Current :
35.7A
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, HIGH RELIABILITY, UL RECOGNIZED
Mounting Type :
Surface Mount
Factory Lead Time :
22 Weeks
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Power Dissipation-Max :
6.5W
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Surface Mount
Terminal Form :
J BEND
Applications :
GENERAL PURPOSE
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Breakdown Voltage :
28.9V
Bidirectional Channels :
1
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
42.1V
Number of Pins :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Clamping Voltage :
42.1V
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW