SMCJ26AH
Mfr.Part #
SMCJ26AH
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC DO214AB
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Unidirectional Channels :
Factory Lead Time :
22 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, HIGH RELIABILITY, UL RECOGNIZED
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Terminal Form :
J BEND
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Position :
Dual
Power Line Protection :
No
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Peak Pulse Current :
35.7A
Clamping Voltage :
42.1V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Elements :
1
JESD-30 Code :
R-PDSO-J2
Configuration :
Single
Polarity :
Unidirectional
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
42.1V
Published :
Peak Pulse Power :
1.5kW
Number of Terminations :
2
Reverse Standoff Voltage :
26V
Type :
Zener
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Series :
SMCJ-HR
Package / Case :
DO-214AB, SMC
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Surface Mount
Power Dissipation-Max :
6.5W
Diode Element Material :
SILICON
Breakdown Voltage :
28.9V