SMCJ24CAH
Mfr.Part #
SMCJ24CAH
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Description
TVS DIODE 24VWM 38.9VC DO214AB
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Bidirectional Channels :
1
Series :
SMCJ-HRA
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Factory Lead Time :
19 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Peak Pulse Current :
38.6A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
38.9V
Peak Pulse Power :
1.5kW
Reverse Standoff Voltage :
24V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power Line Protection :
No
Mount :
Surface Mount
Number of Pins :
2
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Breakdown Voltage :
26.7V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Applications :
GENERAL PURPOSE
Type :
Zener
Clamping Voltage :
38.9V