SMCJ24CA M6G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMCJ24CA M6G
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
DO-214AB, SMC
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 24VWM 38.9VC DO214AB
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Supplier Device Package :
DO-214AB (SMC)
Package / Case :
Type :
Zener
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Breakdown (Min) :
26.7V
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
24V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
38.9V
Bidirectional Channels :
1
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
40A