SMCJ22CAH
Mfr.Part #
SMCJ22CAH
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Description
TVS DIODE 22VWM 35.5VC DO214AB
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Reverse Standoff Voltage :
22V
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Peak Pulse Power :
1.5kW
Mount :
Surface Mount
Type :
Zener
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-30 Code :
R-PDSO-J2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power Dissipation-Max :
6.5W
Terminal Position :
Dual
Factory Lead Time :
22 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount
Breakdown Voltage :
24.4V
Bidirectional Channels :
1
Number of Terminations :
2
Polarity :
Bidirectional
Clamping Voltage :
35.5V
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
ECCN Code :
EAR99
Terminal Form :
J BEND
Diode Element Material :
SILICON
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, HIGH RELIABILITY, UL RECOGNIZED
Configuration :
Single
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
35.5V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Peak Pulse Current :
42.3A