SMCJ22AH
Mfr.Part #
SMCJ22AH
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Description
TVS DIODE 22VWM 35.5VC DO214AB
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
SMCJ-HR
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Mounting Type :
Surface Mount
Clamping Voltage :
35.5V
JESD-609 Code :
e3
Diode Element Material :
SILICON
Unidirectional Channels :
1
Factory Lead Time :
22 Weeks
Power Dissipation-Max :
6.5W
JESD-30 Code :
R-PDSO-J2
Mount :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Peak Pulse Current :
42.3A
Peak Pulse Power :
1.5kW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Position :
Dual
Power Line Protection :
No
Configuration :
Single
Voltage - Breakdown (Min) :
24.4V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
42.3A
Polarity :
Unidirectional
ECCN Code :
EAR99
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Form :
J BEND
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, HIGH RELIABILITY, UL RECOGNIZED
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Number of Elements :
1
Reverse Standoff Voltage :
22V