SMCJ20CE3/TR13
Mfr.Part #
SMCJ20CE3/TR13
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-214AB, SMC
Description
TVS DIODE 20VWM 35.8VC DO214AB
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Reverse Standoff Voltage :
20V
Clamping Voltage :
35.8V
ECCN Code :
EAR99
Peak Pulse Current :
41.9A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Diode Element Material :
SILICON
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Mount :
Surface Mount
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Peak Pulse Power :
1.5kW
Bidirectional Channels :
1
Power Line Protection :
No
Element Configuration :
Single
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Form :
C BEND
Terminal Position :
Dual
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
14 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Breakdown (Min) :
22.2V
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Base Part Number :
SMCJ20
Number of Elements :
1
Test Current :
1mA
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Direction :
Bidirectional
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ