SMCJ17CAH
Mfr.Part #
SMCJ17CAH
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Description
TVS DIODE 17VWM 27.6VC DO214AB
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Terminal Position :
Dual
Power Dissipation-Max :
6.5W
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
27.6V
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Series :
SMCJ-HR
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, HIGH RELIABILITY, UL RECOGNIZED
Clamping Voltage :
27.6V
Peak Pulse Power :
1.5kW
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
DO-214AB, SMC
Bidirectional Channels :
1
Number of Elements :
1
Configuration :
Single
Peak Pulse Current :
54.4A
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Type :
Zener
Diode Element Material :
SILICON
Terminal Form :
J BEND
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Reverse Standoff Voltage :
17V
Power Line Protection :
No
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Factory Lead Time :
22 Weeks
Polarity :
Bidirectional
Breakdown Voltage :
18.9V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW