SMCJ17AH
Mfr.Part #
SMCJ17AH
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Description
TVS DIODE 17VWM 27.6VC DO214AB
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Zener
Number of Terminations :
2
Peak Pulse Power :
1.5kW
Peak Pulse Current :
54.4A
JESD-609 Code :
e3
Diode Element Material :
SILICON
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Power Dissipation-Max :
6.5W
Polarity :
Unidirectional
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Configuration :
Single
Power Line Protection :
No
ECCN Code :
EAR99
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Terminal Position :
Dual
JESD-30 Code :
R-PDSO-J2
Factory Lead Time :
22 Weeks
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
27.6V
Published :
Terminal Form :
J BEND
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Surface Mount
Number of Elements :
1
Unidirectional Channels :
Clamping Voltage :
27.6V
Breakdown Voltage :
18.9V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Series :
SMCJ-HR
Reverse Standoff Voltage :
17V