SMCJ170AH
Mfr.Part #
SMCJ170AH
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Description
TVS DIODE 170VWM 275VC DO214AB
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
170V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Reverse Breakdown Voltage :
189V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Leakage Current :
1μA
Lead Free :
Lead Free
Peak Pulse Power :
1.5kW
Max Power Dissipation :
1.5kW
Published :
Series :
SMCJ-HRA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
2
Power Line Protection :
No
Factory Lead Time :
19 Weeks
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
275V
Breakdown Voltage :
20.9V
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Number of Unidirectional Channels :
Tape and Reel (TR)
Test Current :
1mA
Polarity :
Unidirectional
ECCN Code :
EAR99
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
DO-214AB, SMC
Max Surge Current :
54.4A
Termination :
SMD/SMT
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
5.5A
Peak Pulse Current :
5.5A
Clamping Voltage :
27.6V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Working Voltage :
17V
Reverse Standoff Voltage :
170V