SMCJ16CE3/TR13
Mfr.Part #
SMCJ16CE3/TR13
Manufacturer
Microchip Technology
Description
TVS DIODE 16VWM 28.8VC DO214AB
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Diode Element Material :
SILICON
ECCN Code :
EAR99
Terminal Form :
C BEND
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Number of Terminations :
2
Pin Count :
2
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Pins :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Element Configuration :
Single
Base Part Number :
SMCJ16
Reverse Standoff Voltage :
16V
Direction :
Bidirectional
Number of Elements :
1
Terminal Position :
Dual
Power Line Protection :
No
Bidirectional Channels :
1
Peak Pulse Power :
1.5kW
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Breakdown (Min) :
17.8V
Type :
Zener
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Test Current :
1mA
Peak Pulse Current :
52.1A
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Mounting Type :
Surface Mount
Clamping Voltage :
28.8V