SMCJ16A-HF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMCJ16A-HF
Manufacturer
Comchip Technology
Package / Case
DO-214AB, SMC
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 16VWM 26VC DO214AB
Manufacturer :
Comchip Technology
Product Category :
Unidirectional Channels :
1
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
16V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
57.7A
Type :
Zener
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
26V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Power Line Protection :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Breakdown (Min) :
17.8V