SMCJ160CE3/TR13
Mfr.Part #
SMCJ160CE3/TR13
Manufacturer
Microchip Technology
Description
TVS DIODE 160VWM 287VC DO214AB
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Pin Count :
2
Number of Pins :
2
Factory Lead Time :
14 Weeks
Direction :
Bidirectional
Applications :
GENERAL PURPOSE
Surface Mount
Number of Terminations :
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Power Line Protection :
No
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Breakdown (Min) :
178V
Peak Pulse Current :
5.2A
Test Current :
1mA
Mount :
Surface Mount
Reverse Standoff Voltage :
160V
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Base Part Number :
SMCJ160
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diode Element Material :
SILICON
Number of Elements :
1
Bidirectional Channels :
1
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Clamping Voltage :
287V
Peak Pulse Power :
1.5kW