SMCJ160AH
Mfr.Part #
SMCJ160AH
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Description
TVS DIODE 160VWM 259VC DO214AB
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Factory Lead Time :
19 Weeks
Polarity :
Unidirectional
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Peak Pulse Current :
5.8A
Clamping Voltage :
26V
Power Line Protection :
No
ECCN Code :
EAR99
Number of Pins :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Published :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
259V
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Termination :
SMD/SMT
Peak Pulse Power :
1.5kW
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Breakdown (Min) :
178V
Breakdown Voltage :
19.7V
Type :
Zener
Max Surge Current :
57.7A
Reverse Standoff Voltage :
160V
Max Power Dissipation :
1.5kW
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Unidirectional Channels :
1
Series :
SMCJ-HRA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Working Voltage :
16V