SMCJ150CAE3/TR13
Mfr.Part #
SMCJ150CAE3/TR13
Manufacturer
Microchip Technology
Description
TVS DIODE 150VWM 243VC DO214AB
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Number of Terminations :
2
Mounting Type :
No
Terminal Position :
Dual
Element Configuration :
Single
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Peak Pulse Power :
1.5kW
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Diode Element Material :
SILICON
Reverse Breakdown Voltage :
167V
Reverse Standoff Voltage :
150V
Clamping Voltage :
243V
Polarity :
Bidirectional
Number of Elements :
1
Leakage Current :
1μA
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min) :
167V
Number of Pins :
2
Bidirectional Channels :
1
Test Current :
1mA
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Form :
C BEND
ECCN Code :
EAR99
Base Part Number :
SMCJ150
Mount :
Surface Mount
Peak Pulse Current :
6.2A