SMCJ14CAH
Mfr.Part #
SMCJ14CAH
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Description
TVS DIODE 14VWM 23.2VC DO214AB
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-30 Code :
R-PDSO-J2
Reverse Standoff Voltage :
14V
Power Line Protection :
No
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
ECCN Code :
EAR99
Series :
SMCJ-HR
Terminal Form :
J BEND
Factory Lead Time :
22 Weeks
Power Dissipation-Max :
6.5W
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, HIGH RELIABILITY, UL RECOGNIZED
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Terminal Position :
Dual
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount
Published :
Number of Terminations :
2
Number of Elements :
1
Configuration :
Single
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Polarity :
Bidirectional
Peak Pulse Current :
64.7A
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Clamping Voltage :
23.2V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
Zener
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
23.2V
Diode Element Material :
SILICON
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Peak Pulse Power :
1.5kW