SMCJ13E3/TR13
Mfr.Part #
SMCJ13E3/TR13
Manufacturer
Microchip Technology
Description
TVS DIODE 13VWM 23.8VC DO214AB
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Terminal Position :
Dual
Peak Pulse Power :
1.5kW
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
1
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Terminal Form :
C BEND
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Peak Pulse Current :
63A
Pin Count :
2
Test Current :
1mA
Voltage - Breakdown (Min) :
14.4V
Element Configuration :
Single
Number of Elements :
1
Base Part Number :
SMCJ13
Power Line Protection :
No
ECCN Code :
EAR99
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Number of Terminations :
2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Direction :
Unidirectional
Mounting Type :
Surface Mount
Reverse Standoff Voltage :
13V
Terminal Finish :
MATTE TIN
Number of Pins :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
14 Weeks
Clamping Voltage :
23.8V