SMCJ130CA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMCJ130CA
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
DO-214AB, SMC
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 130VWM 209VC SMC
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Power Line Protection :
No
Element Configuration :
Single
Terminal Position :
Dual
Leakage Current :
5μA
Reverse Standoff Voltage :
130V
Voltage - Breakdown (Min) :
144V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Polarity :
Bidirectional
Operating Supply Voltage :
5V
Diode Element Material :
SILICON
JESD-609 Code :
e3
Clamping Voltage :
209V
Number of Pins :
2
Termination :
SMD/SMT
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Mount :
Surface Mount
REACH SVHC :
No SVHC
Terminal Form :
C BEND
Packaging :
Cut Tape (CT)
Number of Elements :
1
Published :
Number of Channels :
1
Pin Count :
2
Series :
SMCJ
Breakdown Voltage :
165V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Max Reverse Leakage Current :
5μA
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
14 Weeks
Max Surge Current :
200A
Reverse Breakdown Voltage :
144V
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
Type :
Zener
Peak Pulse Current :
7.2A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Base Part Number :
SMCJ13
Peak Pulse Power :
1.5kW
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Test Current :
1mA
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Max Power Dissipation :
5W
Max Breakdown Voltage :
165V
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ