SMCJ12CAH
Mfr.Part #
SMCJ12CAH
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Description
TVS DIODE 12VWM 19.9VC DO214AB
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Elements :
1
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Series :
SMCJ-HR
Terminal Form :
J BEND
JESD-30 Code :
R-PDSO-J2
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Published :
Terminal Position :
Dual
Breakdown Voltage :
13.3V
Peak Pulse Power :
1.5kW
Peak Pulse Current :
75.4A
Factory Lead Time :
22 Weeks
e3
Configuration :
Single
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Surface Mount
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Reverse Standoff Voltage :
12V
Type :
Zener
Bidirectional Channels :
ROHS3 Compliant
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
19.9V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Terminations :
2
Polarity :
Bidirectional
Clamping Voltage :
19.9V
Power Dissipation-Max :
6.5W