SMCJ12AE3/TR13
Mfr.Part #
SMCJ12AE3/TR13
Manufacturer
Microchip Technology
Description
TVS DIODE 12VWM 19.9VC DO214AB
Manufacturer :
Microchip Technology
DO-214AB, SMC
Polarity :
Unidirectional
Test Current :
1mA
Reverse Breakdown Voltage :
13.3V
Factory Lead Time :
14 Weeks
ECCN Code :
EAR99
e3
Number of Terminations :
2
Number of Elements :
1
Reverse Standoff Voltage :
12V
Peak Pulse Current :
75.3A
Max Reverse Leakage Current :
5μA
Mount :
Surface Mount
Number of Pins :
2
Leakage Current :
5μA
Terminal Position :
Dual
Element Configuration :
Single
No
Pin Count :
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
Unidirectional Channels :
1
RoHS Status :
RoHS Compliant
Peak Pulse Power :
1.5kW
1 (Unlimited)
Base Part Number :
SMCJ12
Clamping Voltage :
19.9V
Terminal Form :
C BEND
Terminal Finish :
MATTE TIN
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Voltage - Breakdown (Min) :
13.3V