SMCJ120AH
Mfr.Part #
SMCJ120AH
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Description
TVS DIODE 120VWM 193VC DO214AB
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Reverse Standoff Voltage :
120V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Factory Lead Time :
22 Weeks
JESD-30 Code :
R-PDSO-J2
Voltage - Breakdown (Min) :
133V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Elements :
1
Polarity :
Unidirectional
DO-214AB, SMC
Max Surge Current :
75.4A
Max Power Dissipation :
1.5kW
Published :
Terminal Position :
Dual
Terminal Form :
J BEND
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Working Voltage :
12V
Termination :
SMD/SMT
Peak Pulse Power :
1.5kW
Clamping Voltage :
19.9V
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Unidirectional Channels :
1
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, HIGH RELIABILITY, UL RECOGNIZED
Mount :
Surface Mount
Breakdown Voltage :
14.7V
Peak Pulse Current :
7.8A
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Configuration :
Single
Series :
SMCJ-HR
Diode Element Material :
SILICON
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
193V